تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

معرفی ماهیان خلیج فارس و دریای عمان (بخش بيست و سوم)

  در این قسمت به معرفی دو گونه منفرد و همچنین دو گونه باقی مانده از خانواده تون ماهیان می پردازیم.

   

  ماهي سوکلّا  (Cobia که با نام هایی مثل Black Kingfish و Ling هم شناخته می شود)  تنها گونه خانواده Rachycentridae (سوکلّا ماهیان) می باشد و نام علمی آن  Rachycentron canadumاست. این ماهی های پلاژیک به طور منفرد زندگی می کنند و تنها در زمان تخم ریزی به صورت گروه در می آیند. آنها گاهی برای تغذیه به خورها و منگروها مراجعه می کنند. کوبیا که شناگر سریع و فعالی به شمار می رود بیشتر از خرچنگ، اسکویید و ماهی ها تغذیه می کند و گاهی به تعقیب کوسه ها و لاکپشت ها می پردازد تا از بقایای غذای آنها تغذیه کند. این ماهی بسیار کنجکاو است و از قایق ها چندان نمی هراسد. ماهی سوکلا که می تواند به 2 متر برسد گوشتی لذیذ دارد و برای صید ورزشی هیجان انگیز است.این ماهی در سراسر دریای عمان و بخش شرقی خلیج فارس تا بندر لنگه ديده مي شود.

   

  ماهي چرم باله برنجین  (Brassy Chub) با نام علمی Kyphpsus vaigiensis  از خانواده Kyphosidae (چرم باله ماهیان) می باشد. این ماهی ها اغلب به صورت گروهی حرکت می کنند و معمولا در نزدیکی ساحل (در اطراف صخره ها) دیده می شوند. ماهی های بالغ در تابستان و پاییز گوشتخوارند اما در زمستان به تغذیه از جلبک ها می پردازند. این ماهی که حداکثر می تواند به 60 سانت برسد در سراسر خلیج فارس و دریای عمان ديده مي شود.

   

  ماهي قباد ژاپنی(Chub Mackerel)  با نام علمی  Scomber japonicus  از خانواده Scombridae (تون ماهیان) می باشد و طول آن می تواند به 50 سانت برسد. ماهی های این گونه به صورت گروهی حرکت می کنند و غذایشان ماهیان ریز، شگ ماهیان، سخت پوستان شناور، شگ ماهیان، کریل‌ها و میگوها تغذیه است. ماهی های جوان در اطراف سواحل شنی یا اشنه های دریایی و ماهی های بالغ در آب های عمیق تر در ساحل هایی تا عمق 300 متر زندگی می کنند. ماهی قباد زاپنی با دسته های ماهی های پلاژیک دیگر و همچنین انواع دیگر mackerel و ساردین همراه می شود. این ماهی از بندر بوشهر در خلیج فارس تا بندر جاسک در دریای عمان موجود است.

   

  ماهي طلال  یا گرفا (Indian Mackerel) با نام علمی Rastrelliger kanagurta از خانواده Scombridae (تون ماهیان) می باشد و طول آن می تواند به  35سانت برسد اما معمولا در اندازه 25 سانت دیده می شود. ماهی های بالغ از لارو میگو و ماهی تغذیه می کنند. این ماهی در سراسر خلیج فارس و دریای عمان موجود است و در آب های گرم و کم عمق اطراف ساحل دیده می شود.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 8 دي 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160282
 • بازدید امروز :250079
 • بازدید داخلی :27317
 • کاربران حاضر :239
 • رباتهای جستجوگر:377
 • همه حاضرین :616

تگ های برتر