تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

معرفی ماهیان خلیج فارس و دریای عمان (بخش بيست و دوم)

  کوسه ببری (Tiger Shark) با نام علمی Caleocerco cuvieri از خانواده Carcharhindae  (کوسه ماهیان درنده) بزرگ ترین گستره منابع غذایی را در میان کوسه ها دارد و در راس هرم غذایی زیستگاه خود قرار می گیرد. حتی حتی اشیای ساخت بشر هم در شکم آنها دیده شده است. آنها که معمولا در طول 5 متر دیده می شوند (می توانند به 7.5 متر هم برسند) تک زی هساند و معمولا در شب شکار می کنند. کوسه های ببری در نزدیکی ساحل دیده می شوند. آنها آهسته شنا می کنند معمولا و به خاطر رنگ بندی شان تشخیص آنها در بعضی زیستگاه ها دشوار است. این گونه در سراسر خلیج فارس و دریای عمان موجود است.

   

   

  کوسه وحشی (Shortfin Mako یا Blue Pointer) با نام علمی Isurus oxyrinchus و از خانواده کوسه ماهیان سفید (Lamnidae) سریع ترین گونه کوسه به شمار می رود. این کوسه ها انواع ماهی های بزرگ و حتی لاکپشت، پرندگان و کوسه های دیگر را می خورند و عمودی از زیر به شکار حمله می کنند. کوسه های وحشی که از نظر ورزشی هم پرطرفدار هستند معمولا دور از ساحل می زیند، اما گاهی هم به ساحل نزدیک (اطراف جزایر و مدخل ها) می شوند. این گونه که از سطح تا عمق 150 متری دیده شده است بخش شرقی دریای عمان موجود می باشد.

   

   

   

  کوسه دم دراز (Plagic Thresher) با نام علمی Alopias plagicus طول متوسط سه متر را دارند و حداکثر به 3.5 متر می رسند. آنها معمولا از ساحل دورند، اما گاهی وارد زیستگاه های ساحلی می شوند. منبع تغذیه آنها ماهی های کوچکی هستند که در عمق متوسط می زیند و این ماهی ها با ضربه دم این کوسه ها شکار می شوند. قسمت های مختلف بدن کوسه های دم دراز استفاده تجاری دارد و آنها از نظر ورزشی هم محبوب هستند. آنها شناگران قدری هستند و یکی از رفتارهایشان بیرون پریدن از آب است. این گونه در آب های منطقه چابهار دیده و صید شده است.

  کوسه سرچکشی دالبری (Scalloped Hammerhead) با نام علمی Sphyrna levini، از خانواده Sphyrnidae  فراوان ترین گونه سرچکشی به شمار می رود و سراسر دریای عمان، قسمت شرقی خلیج فارس تا بوشهر دیده می شود. این گونه که یک گونه ساحلی پلاپیک به شمار می رود اغلب در بالای عمق 25 متر دیده می شود اما تا عمق 500 متر هم ثبت شده است. کوسه های سرچکشی در طول روز اغلب نزدیک به ساحلند اما در شب از ساحل دور می شوند. بالغ ها به صورت تکی، جفتی یا در گروه های کوچک جوان ها بیشتر به صورت گروهی و نزدیک تر به سطح آب می زیند.آنها اغلب در طول روز در گروه های بزرگ که گاهی به صد عدد می رسد به شکار می پردازند. این کوسه ها به خاطر متابولیزم بالا غذای زیادی مصرف می کنند و رژیم غذاییشان بیشتر شامل مکرل، ساردین، شاه ماهی و گاهی ماهی مرکب و اختاپوس می شود.

   


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ دوشنبه 9 آذر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160282
 • بازدید امروز :250011
 • بازدید داخلی :27314
 • کاربران حاضر :245
 • رباتهای جستجوگر:373
 • همه حاضرین :618

تگ های برتر