تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

معرفی ماهیان خلیج فارس و دریای عمان (بخش بيست و یکم)

  همان طور که می دانید، در آب های خلیج فارس و دریای عمان انواع مختلفی از کوسه ها (با نام محلی بمبک) وجود دارند. خانواده کوسه ماهیان درنده (Carcharhinidae یا Requiem Sharks) بیشترین فراوانی را در آب های ایران دارند و پنج گونه از آنها در ایران گزارش شده است. همه گونه های این خانواده به جز یک گونه، بین یک تا یک و نیم متر طول دارند. ما از معرفی کوسه های جنس Carcharhinus در این خانواده شروع می کنیم و در بخش های بعدی به بزرگ ترین کوسه ها (کوسه های دیگر این خانواده و خانواده های دیگر) خواهیم پرداخت.

   

  کوسه باله سیاه (Spot-tail Shark یا Sorrah Shark) که نام علمی Carcharhinus sorrah است می تواند به 160 سانت برسد. این کوسه در سطح و تا عمق 72 متری دیده می شود؛ روزها را در نزدیکی بستر دریا و شب ها را در سطح و اغلب در اطراف مرجان های سپری می کند. کوسه های جوان این گونه در آب های کم عمق کنار ساحل می زیند. کوسه های باله سیاه اغلب از ماهی های استخوانی تغذیه می کنند ولی سرپایان و سخت پوستان هم در رژیم غذایی آنها جا دارند.  این گونه در سراسر خلیج فارس و آبهای چابهار یافت می شود.

   

  کوسه نوک تیز (Hardnose Shark) با نام علمی Carcharhinus macloti می تواند به 110 سانت برسد، ولی معمولا در اندازه 80 تا 100 سانتی دیده می شود. منبع غذایی این کوسه هم ماهی های استخوانی، سخت پوستان و سرپایان هستند. کوسه های این گونه اغلب در آب های کنار ساحل می گردند اما تا عمق 170 متری هم دیده شده اند. کوسه های نوک تیز در گرو های بزرگ و اغلب به همراه کوسه های باله سیاه حرکت می کنند (ماده ها و نرها معمولا از هم جدا هستند).  این کوسه ها در سراسر خلیج فارس و دریای عمان، از بوشهر تا چابهار دیده می شوند.

   

   

   

  کوسه چانه سفید (Whitecheek Shark یا Widemouth Blackspot Shark)  با نام علمی Carcharhinus dussumieri می تواند به یک متر برسد. غذای اصلی آن ماهی ها هستند ولی از سخت پوستان و سرپایان هم تغذیه می کند و گاهی هم به کرم ها و نرم تنان کف آب را می بلعد. این کوسه در سراسر خلیج فارس و دریای عمان موجود است.

   

   

   

  Silky Shark (نام علمی قدیمی: Carcharhinus menisorrah، نام علمی اصلی: Carcharhinus falciformis) با نام علمی قدیم خود در کتاب ماهیان خلیج فارس (تالیف بلگواد و لوپنتین) به عنوان فراوان ترین کوسه در آب های خلیج فارس (در سال 1937) ذکر شده، اما در کتاب ماهیان خلیج فارس و دریای عمان که منبع اصلی ماست، اشاره ای به آن نشده است. Bull Shark یا گاو کوسه (Carcharhinus leucas) هم از آب های ایران گزارش شده است. این کوسه در آب های کم عمق ساحلی و رودها می زید و گاهی هم به آب های شیرین وارد می شود.


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 19 آبان 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , , ,

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز شنبه 29 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55487
 • تعداد مطالب :160282
 • بازدید امروز :250144
 • بازدید داخلی :27325
 • کاربران حاضر :234
 • رباتهای جستجوگر:377
 • همه حاضرین :611

تگ های برتر